Akademický Klub Slávia Právnik

logo-smallHistória Telovýchovnej jednoty Slávia Právnik sa začala písať v roku 1984. Zakladatelia akademického tenisového klubu Slávia Právnik sústredení okolo profesora JUDr. Jozefa Klimku, DrSc., si určili náročné a smelé ciele. V prvom rade postaviť kvalitný športový areál, ktorý umožní nielen rekreačným hráčom činorodú a zdravú náplň voľného času, ale súčasne sprostredkuje talentom dobré podmienky na výkonnostný rast a pomôže súťažným družstvám zaradiť sa medzi slovenský tenisový výkvet.

Tenisové centrum akadémia poskytuje na jednom mieste možnosti tréningové, ubytovacie, stravovacie a rehabilitačné. Je zamerané na tenis vrcholový, výkonnostný i rekreačný. Centrum poskytuje možnosti športovania – keďže ide o akademickú TJ – poslucháčom aj pedagógom univerzity. Centrum má ambície zaradiť sa do osvedčenej telovýchovnej štruktúry s perspektívou utvorenia vrcholového a tréningového strediska, ktoré bude oporou budúcemu Národnému tenisovému centru na Tehelnom poli.

Rok čo rok dochádza k inovácii objektu, ktorý dnes tvorí solídny športový komplex s potrebným zázemím. V súčasnosti je realitou, že okrem 10 antukových a jedného asfaltového dvorca je k dispozícii najväčšia tenisová hala na Slovensku s tromi dvorcami, potiahnutými kobercom značky Marka Tennis Grain Court. Už druhú zimu je v prevádzke pretlaková hala AIR, ktorá sa mimoriadne osvedčila a bola podnetom aj pre ďalšie bratislavské kluby zriadiť si podobnú. Využitie tejto formy prevádzky dvorcov umožní optimálny tréning aj v zimných mesiacoch. Okrem trojdvorcovej haly s granulátovým povrchom tak v zime v komplexe slúžia ďalšie tri kryté dvorce – dva antukové a jeden s tvrdým povrchom.

Akademický tenisový klub vstupuje do roku 2001 s ďalším prírastkom vo svojom petržalskom areáli. Po stavebných prácach  pribudla v hlavnom objekte areálu príjemná reštaurácia, ktorá dopľňa prepotrebnú infraštruktúru moderného športového stánku a nadstavba 3. podlažia, ktorá poskytuje ubytovacie kapacity, regeneráciu a masáže pre športovcov, trénerov a klientelu.

Od vzniku TJ v roku 1984 sa tak rok čo rok zázemie areálu stále zlepšuje. Vnímajú to tí, ktorí do neho chodia pravidelne, ale aj tí, čo zavítajú len sporadicky. Klubu sa darí napľňať predsavzatie, ktoré si jeho zakladatelia dali – vybudovať kvalitný športový areál. Areál slúži hráčom, ktorí sa usilujú o športové úspechy vo výkonnostnom a vrcholovom tenise, ale aj rekreačným športovcom.

Športové výsledky Tenisového oddielu pozná v súčasnosti každý priaznivec tenisu na Slovensku. Najhodnotnejšie sú: víťaz Európskeho pohára majstrov 1997 družstiev žien (Studeníková, Zrubáková, Zacharová, Masaryková, Šestáková, Kovarčíková, tréner Kovarčík), majster Slovenska 1996 a 1997 družstiev žien, majster Slovenska 1997 družstiev mužov, Švarc – majster Slovenska 1997 v dvojhre, Suchá – halová majsterka Slovenska 1998 v dvojhre žien a majsterka Slovenska 1998 v dvojhre žien, vicemajster Slovenska 2000 družstiev mužov (Bruthans, B. Gálik, Janči, Králik, Kula, Mertiňák a Švarc) a vicemajster Slovenska 2000 družstiev žien (Babáková, Drábová, Fislová, Masaryková a Zacharová).

V snahe udržať kontinuitu úspechov, v roku 1996 vznikla pri akademickom klube Prvá tenisová akadémia na Slovensku, v ktorej vyrastajú talenty z celého Slovenska. Viacerí z nich sa uplatnili aj v klubovom extraligovom družstve.

Organizátorským úspechom klubu sú medzinárodné turnaje – Slovak Junior Indoor (halový pre juniorov v II. kategórii ITF) a Slovakia Open (pre vozičkárov séria CS-4). Obidva oslavujú 8. výročie a priťahujú záujem tenistov z 12 – 15 krajín. V ich priebehu prezentujú funkcionári klubu svoje organizátorské schopnosti.

Úspešný je aj Lukostrelecký oddiel, ktorý v rokoch 1993 – 2001 získal 24 titulov majstrov Slovenska jednotlivcov a družstiev v halovej, terčovej a terénnej lukostreľbe.